ANA SAYFA > Yazarlar > Sezai Şen > Düğünleri yasakladılar, ekonomiyi baltaladılar!

Düğünleri yasakladılar, ekonomiyi baltaladılar!

SezaiŞen
Sosyal Medya :
23 Eylül 2020, Çarşamba 09:33

Çin'den dünyaya yayılan bugün ama bugün Çin'de görülmeyen çok değişik bir virüs oldu bu yeni nesil koronavirüs Covid-19!
Çin haricinde tüm dünya ekonomilerini vurdu. Eğer bu virüs nedeniyle meydana gelecek ekonomik ve sosyal çalkantılar daha önceden iyi hesap edilmişse (ki biz tüm bunların en başından iyi hesap edildiğini düşünüyoruz) muhtemelen virüs kullanılarak elde edilebilecek ekonomik fırsatlar büyük ölçüde elde edildi, edilmek üzere.
Bazıları "Aşıyı bulup parayı götürecekler" diye düşünüyor. Ancak emin olun 8-9 ay içerisinde dünyada haksız ve hukuksuz bir biçimde el değiştiren para miktarı muhtemel bir aşıdan elde edilebilecek kazancın binlerce, milyonlarca katı büyüklüğünde!

KURALLARA UYGUN OLARAK YAPILAN DÜĞÜNLERİ NİYE YASAKLADINIZ?
Bu virüsün propagandasına kanan her ülke büyük zarar gördü, görüyor ve daha da görecek. Bizim ülkemizde de önlemler öyle bir abartıldı ki adaletten uzak bir hale getirildi ki akıllara ziyan!
Bakın Eskişehir'de her yıl 5-6 bin düğün yapılıyor.
Düğün deyip geçmeyin. Aynen inşaat sektörü gibi birçok sektörü harekete geçiriyor.
Bir düğün nereden bakarsanız bakın bugünkü fiyatlarla hiç değilse 100.000 liralık bir pazar meydana getiriyor. Sadece Eskişehir'de yapılması muhtemelen düğünlerin ortaya çıkaracağı pazar 500-600 milyon lirayı tutuyor bu hesaplamayla.
Kuaföründen mobilyacısına, ayakkabıcısından gelinlik kıyafet dikenlere, kuyumcusundan kırtaciyesine, çiçekçisine, sanat camiasına kadar onlarca, belki de yüzlerce sektörü canlandırıyor düğünler.
Gidin herhangi bir gün içkili mekanları kontrol edin; ne sosyal mesafe ne maske görebilirsiniz. Daha önceki akşam birkaç mekan önünden geçip baktık. Durum tam da söylediğimiz gibi. Düğünler ise alınan önlemler nedeniyle çok daha düzenli, çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bir yakınımızın düğününe katılmıştık Temmuz ayında, henüz düğünler yasaklanmadan, oradan biliyoruz!
Önceki akşam yine şu ya da bu isim altında kurs veren eğitim kurumlarının önünden geçtik. Baktık ne sosyal mesafe var ne maske; ama oralarda eğitim o biçim devam ediyor: Ancak normal devlet okullarında daha yeni ilkokul birinci sınıflardan başlanılabildi!

HİÇ DEĞİLSE YASAKLARDA, ZARAR-ZİYANDA ADALET SAĞLAYIN!
Eğer pandemi nedeniyle belli kurallar ortaya konulacaksa bunlara toplumun her katmanı uyacak; belli sektörler, belli insanlar kurban edilmeyecek. (KDV indiriminden de belli sektörler faydalandırıldı sadece...)
Düğünlerin yasaklanması ile piyasaların durması bir oldu. Çarşıdaki hareketlenme bitti. Sadece onlar bitmedi. Bir de tüm bu düğün organizasyonları için belki bir yıl önceden hazırlık yapanların hayalleri, onlara düğünlerini yapmaları için aylar öncesinden sözleşme ile kiralık işyerlerini tahsis eden esnaf bitti!
Gidin bakın yazdığımız yazılara; Mart ayından beri aynı şeyleri durmadan söylüyoruz. Ekonomileri öldürmek üzere planlanmış bir sürecin oyuncağı olup da ekonomiyi bitirmeyin. Ekonomi biterse bu halkın büyük kesimi de biter. Bu halk biterse ortada, ismi AK Parti de olsa, kurucusu Recep Tayyip Erdoğan da olsa bir iktidar da kalmaz. Etmeyin, yapmayın... Yanlışlarınızdan bir an önce dönmesini bilin!
Bırakın insanlar maske takıp, sosyal mesafeye uyarak hayatlarına devam etsinler. Ya da gidin sosyal mesafeye uymadan, maske takmadan tıkır tıkır iş yapan iş yerlerini de kapatın hiç değilse zarar-ziyanda adalet sağlayın!

***

Fırsattan istafede zammı yapıştırırsan önce müşterini sonra da işini kaybedersin!

Önceki gün, daha önceleri de gidip yemek yediğimiz bir lokantada çorba içtik. Özellikli bir çorba değil sadece tavuk suyu çorba içtik. (Kalemini satan(!) birisi olarak başka ne çorbası içmemizi bekliyordunuz ki!)
Hesabı ödeyeceğiz. "Bir tavuk suyu çorba" dedik. Karşıdan "8 lira" denildi.
Pandemi başladığı zaman fiyatı aynı yerde 6 liraydı. Sonra 7 lira olmuştu. Okulların açılması ile birlikte de 8 lira olmuş.
"Ne var bunda? Her şeye zaten zam gelmiyor mu?" diyebilirsiniz.
Bizi bilen bilir; elimizde en küçük bir imkan olduğu takdirde her açılışı yapılan yerden gider alışveriş yapar ve "Hayırlı olsun" deriz, demeye çalışırız. İş yeri açan kardeşlerimize moral vermek için hiç değise manevi destekte bulunuruz.
Bizi bilen bilir; elimizde az bir imkan olduğu takdirde fırsat bulunca çıkıp dışarıda çorba içer, yemek yeriz, ihtiyaçlarımızı karşılamak için alışveriş yaparız. Tüm bunları da öncelikle bize en yakın olan yerlerden, daha sonra da mümkünse Eskişehir esnafı olarak bildiklerimizden yaparız.

İYİ DE KARDEŞİM DAHA İYİSİNİ ADAM 5 LİRADAN SATIP KAR EDİYOR!
Yine bizi bilen bilir; bir şeyin kendisi fiyatını karşılayacak kadar kaliteli, sağlam, leziz ya da güzelse, aldığınız ürün, hizmet ya da gıda bu özelliklere sahipse ona verdiğimi paradan asla rahatsız olmayız ve ardından hiçbir şekilde konuşmayız.
Ama adamın tavuk suyu çorbasının çok daha iyisini, İstanbul'dan gelip hem de Eskişehir'in en merkezi yerine lokanta kuran birisi 5 liradan satıp kâr edebiliyorsa, doğal olarak bu durum bizim canımızı sıkıyor. Tabi bizim gibilerinin de!
Zaten yeni nesil koronavirüs Covid-19 vesilesi ile ekonomik olarak biçildik. Birçok kişi işsiz kaldı. Birçok kişi işini gücünü yapamadı, zarar etti. Birçok kişi aldığı kredi ile idare ediyor ve işlerin açılmasına müsaade edilmediği için sağlık yönetimi ve sözde Bilim Kurulu tarafından, şimdi bu kredileri nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar. Toplumun önemli bir bölümünün durumu şu sıralar tanımlanamayacak, anlatılamayacak kadar kötü. Tüm bu sıkıntıları tadan biri olarak bu acı gerçekleri çok daha iyi gözleyebildiğimizi söyleyebilirim.

ZATEN KDV'DEN YÜZDE 7 SİZDE KALDI, DAHA BU NEYİN ZAMMI?
Dolayısı ile böyle sıkıntılı bir zamanda vatandaş üç kuruşun hesabını yapıyor, yapmak zorunda.
Yine böyle bir durumda lokantaların müşterisi zaten azaldı. Müşteri tutmak için fiyat indirimine gitmek ya da hiç değilse fiyatları sabit tutmak lazımken, hem de yemekteki KDV yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmişken, bir de zam yapmak ne insanlığa ne esnaflığa yakışıyor!
Bakın şu günlerde uzaktan eğitimle de olsa okullar açıldı. Öğrenciler için kitabından tutun kırtasiyesine, elbisesinden tutun ayakkabısına kadar birçok şeyi almak zorunda kalıyor aileler. Yetmedi okullardan para isteniyor. 1.500 lira istenebiliyor örneğin. Onu bunu bırakın okula başlayan öğrencilerin derslerinde kullanacakları malzeme listesi ulaştırılıyor her gün ailelere ve aileler kendilerine mesaj olarak gönderilen her şeyi gidip market market, dükkan dükkan dolaşıp bulmaya çalışıyorlar. İnsanların sıkıntıları had safhada...

BENZER ESNAFTAN ALIŞVERİŞİ KESMEK ŞART!
Böyle bir ortamda vicdanlı ve akıllı bir esnafın zam yapacağına ihtimal vermiyoruz. Bazıları "Ha benim müşterim iyi. Biraz daha kazanmanın neresi kötü!" diyerek her fırsatta zammı yapıştırabilir. Ancak bizim gibi bilinçli tüketiciler olursa, herhangi bir tadı, özelliği olmayan ve çok daha kalitelisinin 5 liraya satıldığı bir yerde daha kalitesizine 8 lira vermeye (hak edene 15 lira da verilir, orası ayrı bir durum) itiraz edersek, böyle esnafların iş yerlerinden kendilerini düzeltene, zamlarını geri alana kadar alışverişi kesersek bu tür hadiseler ancak o zaman ortadan kalkar. Yoksa gelen zammı yapıştırır, giden zammı yapıştırır.
Bir de zam için "Sıvı yağa zam geldi" gibi bir yalan uyduruyor bazıları. Tamam zam geldi ama biz halen kilogramını 38.50-39.95 liralık fiyatlardan alıyoruz! Siz bir de esnafsınız ve toptan alım yapıyorsunuz. Daha düşük fiyatlardan alıyor olmanız lazım. Öyle 60 lira falan olduğu yok. 60 lira olan varsa da emin olun o sizin kullandığınız değildir kesinlikle!
Tüm bunları şunun için yazıyoruz: Bizim gibi birçok insan gün içinde hiç değilse dışarıdaki lokantalara çorba içmeye gidiyor, birçoğu yemeklerini de oralarda yiyor. Eğer size gelen insanları fırsattan istifade kazıklamaya kalkarsanız, ellerinde kalan sınırlı parayı tokatlamaya kalkışırsanız önce müşteri kaybedersiniz sonra da işinizi!
Bizden uyarması!

 


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

20.10.2020 Gazeteciliği bırakıp hayvancılığa mı başlasak!

19.10.2020 Eskişehirspor'un geleceği için isminin önüne de sponsor!

17.10.2020 Bir trafik fahri müfettişi başımıza olmadık işler açıyordu az kalsın!

16.10.2020 Büyükerşen-Taşel görüşmesi bundan sonraki süreç için atılmış bir adım sadece

15.10.2020 Çevre Yolundaki trafik isyan ettiriyor!

14.10.2020 Market zincirleri yakında ilaç satışına da başlarsa şaşırmam!

13.10.2020 CHP Milletvekili Çakırözer bu konuda haklı

12.10.2020 Eskişehir ve koku!

10.10.2020 Bakanlık genelgesine rağmen bazı işletmelere kimi fırsatlar tanınmıyormuş!

08.10.2020 Bir yandan hükümet diğer yandan belediyeler adına esnafın canına okuyorlar!

07.10.2020 Piyasalar düzelir bir şekilde de peki ya insanlarımız?

06.10.2020 Büyükşehir ilçeler arasında ayrım mı yapıyor?

05.10.2020 AK Parti Eskişehir'de kime çalışıyor?

03.10.2020 Yalaka mı dediniz?

02.10.2020 EBA'da can sıkıcı durumlar!

01.10.2020 Siz sağlık çalışanı olsak farklı bir şey yapar mıydık?

30.09.2020 CHP'nin Kurtçuları rahat durmuyormuş!

29.09.2020 Şehrin moral ve motivasyonu Eskişehirspor ile yükseliyor, onunla birlikte düşüyor!

28.09.2020 Kırsala toplu ulaşım katlamalı zam!

26.09.2020 Normal işini yapamayan borsaya, dövize, şans oyunlarına sarıyor!

25.09.2020 Bahçeli'nin hekimlere değil Birlik yönetimine tepki gösterdiğini hepsi de çok iyi biliyor!

24.09.2020 Hocayı tartışmak yerine belki de yönetimi tartışmamız lazım!

22.09.2020 Eğitime bir rant kaynağı olarak bakan hiç kimse iyi bir insan yetiştiremez!

21.09.2020 Covid-19'dan çok daha yaygın ve tehlikeli salgınlar var!

18.09.2020 Kardeşim ne oldu, nerede bu 700 bin damacana?

17.09.2020 Karacan ailesi gündemden düşmüyor!

16.09.2020 Tek çiçekle bahar olmuyor, tek sektörle şehirler ayakta kalmıyor!

15.09.2020 O meşhur site sakinlerinin kesintiler arasında elektrik aldıkları da oluyormuş!

14.09.2020 I love Kesikbaş!

12.09.2020 Ayıp be kardeşim, bu yalanları daha fazla yaymayın!

11.09.2020 Büyükerşen'in sadece adını vermediği o il başkanı bu konuya açıklık getirmeli!

10.09.2020 İktidarın bu son hizmetini alkışlasak mı yoksa üzerinden algı mı yapsak?

09.09.2020 Gerçekten bir tezgahsa kimin tezgahı olduğu çok tartışılır!

08.09.2020 ETO Başkanı Metin Güler'in başka ne söylemesini bekliyorsunuz ki!

07.09.2020 Propagandaya kanıp işini yaptırmadıklarınızın zararını da karşılarsınız artık

05.09.2020 Böylesine sıkıntılı bir dönemde milyonluk yatırım yapıp 25 kişiye iş verdi!

04.09.2020 Millet Bahçesi güzel de o duvar ne öyle!

03.09.2020 Aranan kalitede çalışan olursan işten çok bir şey yok!

02.09.2020 Vaka sayıları artıyor, çünkü...

01.09.2020 Ekonomiyi batıralım, bu iktidardan kurtulalım!

31.08.2020 ''Pencereden el sallayan takibi yapılacak kişi mi değil mi?''

29.08.2020 Büyükerşen’in vizyonu, görev başına getirdiklerinin vizyonu!

28.08.2020 Büyükerşen olması gerekenlerden birini tereddüt göstermeden yaptı!

27.08.2020 Zorlu Enerji Eskişehir iş insanlarının sabrını niye zorluyor?

26.08.2020 Kalabak Su sıkıntısında Büyükşehir yönetimine düşen!


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi