ANA SAYFA > Yazarlar > Sezai Şen > Hocayı tartışmak yerine belki de yönetimi tartışmamız lazım!

Hocayı tartışmak yerine belki de yönetimi tartışmamız lazım!

SezaiŞen
Sosyal Medya :
24 Eylül 2020, Perşembe 10:09

Eskişehirspor'da son günlerde hem yönetim hem de teknik direktörlerle ilgili tartışmalar yaşandı. Tartışmaların Eskişehirspor'a kattığı şu an itibarıyla herhangi bir şey yok. Tam tersine kaybettiriyor. Ancak kaybettiriyor diye Eskişehirspor ile ilgili sorunların üstünü örtecek de değiliz.

Eskişehirspor'un yeni yönetiminin Kaan Ay başkanlığındaki  yönetimin yerine niye getirildiğini aradan geçen sürede anlayabilmiş değiliz. Çünkü mevcut yönetimin Eskişehirspor'a umulan, beklenilen katkıyı sunamadığını görüyoruz. Mevcut yönetim biz şu işi başardık geçen sürede diyemez. Ama örneğin Kaan Ay yönetimi transfer tahtasını açmayı ve ligde kalmayı başarmıştı!

(Bu arada şunu hemen hatırlatalım. Eskişehirspor geçen sezon ligden düştü. Pandemi nedeniyle ligden düşme iptal edildiği için biz şu an 1. Ligdeyiz.)

BAŞARILI OLAMADILAR AMA İYİ NİYETLE GAYRET GÖSTERDİKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Mevcut yönetim döneminde gerçekte 1. Ligden düştük ve kulübün borcu da döviz kurundan arındırılmış haldeyken bile arttı. Sizin anlayacağınız mevcut yönetimin başarılı olduğuna dair herhangi bir iz ya da işaret yok.

Peki biz bu durumda "Yönetim istifa!" diye bağırıp çağırmalı ve yönetimi değiştirmeli miyiz? Şu an böyle bir şeyin yapılmasının yeri ve zamanı değil. Eğer bir babayiğit çıkar, Eskişehirspor'un borcu bulunan futbolculara belli oranlarını ödediği taktirde borcun geriye kalanınından vazgeçmesini başarır ve anlaştıkları miktarları ödeyerek kulübü başına bela olan dosyalardan, alacaklılardan kurtarabilecekse o zaman bir yönetim değişikliği düşünülebilir. Biliyorsunuz böyle bir konu ile ilgili olarak Sinan Özeçoğlu'nun ismi geçiyor. Daha önce de başkanlık yapan Özeçoğlu'nun kulüp başkanlığı yaptığı dönemde yalnız bırakıldığına şahit olmuştuk!

Mevcut Eskişehirspor yönetimi arzu edilen başarıyı gösteremedi ama bu onların kötü niyetli olduğunu göstermiyor. Tam tersine çok iyi niyetli olduklarını düşünüyoruz. Ancak iyi niyetli olmak tek başına başarılı olmaya yetmiyor. Ne olursa olsun bir yönetimin maddi gücü, operasyonel kabiliyetleri ve süreçleri yönetme becerisi çok önemli. Bir yönetimde bunlar olmadığı zaman sıkıntılar baş gösteriyor ve arzu edilen başarı da yakalanamıyor.

MUSTAFA HOCA DA ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYOR

Eskişehirspor Teknik Direktörlüğüne mevcut yönetim tarafından Mustafa Özer getirildi. İyi niyetli bir şekilde teknik direktörlük yaptığından hiç birimizin şüphesi yok. Ancak iyi niyetin tek başına yeterli olmadığı da açık.

Mustafa Özer, kulübün içinde bulunduğu şartlar ve futbolcu kalitesi başta olmak üzere, birtakım nedenlerle arzu edilen başarıyı gösteremedi. Peki kulübün şartları ve futbolcu kalitesi daha iyi olsaydı herhangi bir başarı elde edebilir miydi?

Orasını hiçbirimiz bilmiyoruz. Elinden gelenin en iyisin takıma vermeye çalıştığı konusunda zerre şüphemiz yok. Böyle bir ortamda eldeki futbolculara, gençlere parlak bir başarı elde edecek motivasyonu verebilmek kolay değil. Bunu her teknik adam başaramaz. Eskişehirspor'un bugün kurtuluşu bu gençlerden geçiyor, onların elde edeceği sportif başarıdan geçiyor.

BU GENÇLER BİRAZ KENDİLERİNİ GÖSTERİRSE UMUTLAR ARTAR

Bu yüzden ilk başta bir kulüp yönetiminin, sonra da teknik adamın başarılı olacaklarına, hedefe ulaşacaklarına inanması, sonra da bu inancını arma için sahaya çıkan futbolculara verebilmesi çok önemli.

Eğer sportif başarıyı yakalayabilirsek bu şartlarda Eskişehirspor ile ilgili umutlar artar, dolayısı destekler de artar. Eskişehir kamuoyunun takımın bir şeyleri başaracağına yönelik bir ışık görmesi elzem görünüyor. Doğrusu şu son Adanaspor maçında zaman zaman bir ışık görmedik de değil. Ancak ışığımız kısa süreli yanıyor ve sonra sönüyor.

Tam da böyle bir ortamda hem Sinan Özeçoğlu ismi geldi gündeme (planı tutarsa güzel bir gelişme olur) hem de Teknik Direktör Mustafa Özer tartışılmaya başlandı.

Bu tür tartışmalar her zaman olur. Sıkıntı bu tür tartışmaların olduğu zaman nasıl tavır takınılacağı ile ilgili gibi görünüyor.

Örneğin Mustafa Özer'in yerilmesi ile ilgili olarak Başkan Mustafa Akgören şu ifadeleri kullandı:

"Mustafa Özer hocamız eleştiriliyor. Hocamızı gönderdik diyelim gelirimiz yokken kimi getirelim. Nasıl ödemeler yapalım. Bu şartlarda kim gelir. Biz hocamızla çalışmaya devam edeceğiz!"

BU SÖZLER YANLIŞ ANLAŞILMAYA DA ÇOK MÜSAİT!

Bu ifadelerde Mustafa Özer'e bir destek var aslında. Ancak kullanılan ifadeler biraz garip olmuş. Yani bu ifadelerden "Gelirimiz olsa ve başka teknik adamlar bizle çalışmayı kabul edecek olsa Mustafa Özer ile niye çalışalım!" gibi bir anlam da çıkarılabilir.

Tam da bu yüzden bir kulübü yönetmenin ne kadar zor olduğunu, ne kadar dikkat istediğini, herhangi bir cümlenin, bir ifadenin ne kadar yanlış yerlere çekilebileceğini bilerek hareket etmek gerekiyor.

Eğer Sinan Özeçoğlu'nun yapmak istediği şey gerçekleştirilebilirse o zaman Eskişehirspor yönetimi de teknik adam da değişebilir. Ancak o konuda bir gelişme olmazsa Eskişehirspor'da bundan sonra herhangi bir şeyi tartışmaya gerek yok. Elde olan belli. Şartlar belli. Ne kadar sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz de malum.

BİZİM HER ŞEYİMİZ BU GENÇLER VE HOCALARI

Bu gençlere ve onları emanet ettiğimiz teknik adama güvenmekten, onlara destek olmaktan başka çaremiz yok. Şu an itibarıyla bizim tüm güvencimiz onlar. Bu işi, her türlü zorluğa rağmen, onlar başaracak öncelikle. Kendilerini ispat edecekler. Her şeyi unutacaklar var güçleriyle çalışacaklar. Hem kendi geleceklerini hem Eskişehirspor'un geleceğini kurtaracaklar, isimlerini altın harflerle yazdıracaklar!

Yapabilirler mi?

İnanıldığı ve onu yerine getirmek için üstün gayret gösterildiği takdirde başarılmayacak bir şey var mı?

 

--------------------------------------------

Esnafın feryadını duyuyor musunuz?

Oda başkanları, Esnaf Odaları Birliği Başkanı hep bir ağızdan feryad ediyorlar: Eskişehir esnafı olarak zor günler geçiriyoruz. Neredeyse takatimiz kalmadı. Üyelerimiz iş yerlerini kapatmaya başladı. Ertelenen vergilerin ve alınan kredilerin ödenme zamanı geldi. Ancak iş güç olmadığı için, ortada kazanç yok ve ödemelerde sıkıntı yaşanması muhtemel. Bu yüzden vergilerde ve kredilerin ödenmesinde kolaylıklar sağlansın!

Ana okulundan üniversiteye kadar eğitim-öğretim kurumlarının faaliyette bulunmasının ekonomik alanda neye karşılık geldiğini anlamak için herhalde böyle bir fırsat hiçbir zaman ele geçmezdi. Ama keşke geçmeseydi!

Yeni tip koranavirüs Covid-19 salgını nedeniyle okullar açılmayınca Eskişehir gibi öğrenciye belli oranlarda bağımlı bir şehir büyük darbe aldı. Diğer yandan insanlar pandemi vesilesiyle korkutulduğu ve birtakım yasaklar konulduğu için özellikle kafeler çok zor durumda.

Piyasada iş olmuyor ve doğal olarak esnafın önemli bir bölümü iş yapamıyor. Ancak kredi almışlar ve ödeme zamanı geliyor. Hükümet vergilerini ötelemişti. İyi olmuştu. Ama bu arada işlerin açılması gerekiyordu ki zamanı gelince vergiler ödenebilsin. Ne var ki yasaklar devam ettirildi ve esnafın önemli bir bölümü büyük bir sıkıntı içine girdi. Bu durumda kredilerin ve ertelenmiş vergilerin ödenmesi de zora girdi.

Yapılabilecek en iyi şey yeni bir vergi ve kredi düzenlemesi-ertelemesi ile esnafın sıkıntısı hafifletmek. Bunun için herkesin üzerine düşeni yapması ve ekonomiyi yönetenleri buna ikna etmesi gerekiyor.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

20.10.2020 Gazeteciliği bırakıp hayvancılığa mı başlasak!

19.10.2020 Eskişehirspor'un geleceği için isminin önüne de sponsor!

17.10.2020 Bir trafik fahri müfettişi başımıza olmadık işler açıyordu az kalsın!

16.10.2020 Büyükerşen-Taşel görüşmesi bundan sonraki süreç için atılmış bir adım sadece

15.10.2020 Çevre Yolundaki trafik isyan ettiriyor!

14.10.2020 Market zincirleri yakında ilaç satışına da başlarsa şaşırmam!

13.10.2020 CHP Milletvekili Çakırözer bu konuda haklı

12.10.2020 Eskişehir ve koku!

10.10.2020 Bakanlık genelgesine rağmen bazı işletmelere kimi fırsatlar tanınmıyormuş!

08.10.2020 Bir yandan hükümet diğer yandan belediyeler adına esnafın canına okuyorlar!

07.10.2020 Piyasalar düzelir bir şekilde de peki ya insanlarımız?

06.10.2020 Büyükşehir ilçeler arasında ayrım mı yapıyor?

05.10.2020 AK Parti Eskişehir'de kime çalışıyor?

03.10.2020 Yalaka mı dediniz?

02.10.2020 EBA'da can sıkıcı durumlar!

01.10.2020 Siz sağlık çalışanı olsak farklı bir şey yapar mıydık?

30.09.2020 CHP'nin Kurtçuları rahat durmuyormuş!

29.09.2020 Şehrin moral ve motivasyonu Eskişehirspor ile yükseliyor, onunla birlikte düşüyor!

28.09.2020 Kırsala toplu ulaşım katlamalı zam!

26.09.2020 Normal işini yapamayan borsaya, dövize, şans oyunlarına sarıyor!

25.09.2020 Bahçeli'nin hekimlere değil Birlik yönetimine tepki gösterdiğini hepsi de çok iyi biliyor!

23.09.2020 Düğünleri yasakladılar, ekonomiyi baltaladılar!

22.09.2020 Eğitime bir rant kaynağı olarak bakan hiç kimse iyi bir insan yetiştiremez!

21.09.2020 Covid-19'dan çok daha yaygın ve tehlikeli salgınlar var!

18.09.2020 Kardeşim ne oldu, nerede bu 700 bin damacana?

17.09.2020 Karacan ailesi gündemden düşmüyor!

16.09.2020 Tek çiçekle bahar olmuyor, tek sektörle şehirler ayakta kalmıyor!

15.09.2020 O meşhur site sakinlerinin kesintiler arasında elektrik aldıkları da oluyormuş!

14.09.2020 I love Kesikbaş!

12.09.2020 Ayıp be kardeşim, bu yalanları daha fazla yaymayın!

11.09.2020 Büyükerşen'in sadece adını vermediği o il başkanı bu konuya açıklık getirmeli!

10.09.2020 İktidarın bu son hizmetini alkışlasak mı yoksa üzerinden algı mı yapsak?

09.09.2020 Gerçekten bir tezgahsa kimin tezgahı olduğu çok tartışılır!

08.09.2020 ETO Başkanı Metin Güler'in başka ne söylemesini bekliyorsunuz ki!

07.09.2020 Propagandaya kanıp işini yaptırmadıklarınızın zararını da karşılarsınız artık

05.09.2020 Böylesine sıkıntılı bir dönemde milyonluk yatırım yapıp 25 kişiye iş verdi!

04.09.2020 Millet Bahçesi güzel de o duvar ne öyle!

03.09.2020 Aranan kalitede çalışan olursan işten çok bir şey yok!

02.09.2020 Vaka sayıları artıyor, çünkü...

01.09.2020 Ekonomiyi batıralım, bu iktidardan kurtulalım!

31.08.2020 ''Pencereden el sallayan takibi yapılacak kişi mi değil mi?''

29.08.2020 Büyükerşen’in vizyonu, görev başına getirdiklerinin vizyonu!

28.08.2020 Büyükerşen olması gerekenlerden birini tereddüt göstermeden yaptı!

27.08.2020 Zorlu Enerji Eskişehir iş insanlarının sabrını niye zorluyor?

26.08.2020 Kalabak Su sıkıntısında Büyükşehir yönetimine düşen!


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi