ANA SAYFA > Yazarlar > Yusuf Emrah Durmaz > Başkan Ataç’a da bu yakışırdı

Başkan Ataç’a da bu yakışırdı

Yusuf EmrahDurmaz
Sosyal Medya :
09 Temmuz 2020, Perşembe 11:44

Eskişehir’deki tüm belediyeler yaşanılan bölgeyi güzelleştirmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Elbette eksiklikleri, yetişemedikleri konular var. Zaman zaman bunları da gazetelerde, internet sitelerinde ya da sosyal medyada görebiliyorsunuz. Vatandaşlar, muhalif partiler, çeşitli STK’lar muhtarlar bu eksiklikleri yerelde yetkililere iletmek için bilgilendirici açıklamalar ve eleştirilerde bulunabiliyorlar.

Belediyelerin ürettikleri bazı projeler de oldukça dikkat çekici olabiliyor. Bunlardan biri de Tepebaşı Belediyesi’nin GESİKOOP projesi. GESİKOOP yani “Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi” kuruluş ve işleyiş açısından Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın da dediği gibi Türkiye’ye örnek bir proje. Zaten bu proje yerelde olduğu kadar ulusalda da ses getirdi. Çeşitli ulusal basın yayın organlarında da konu gündeme geldi, örnek proje tüm ülkeye tanıtıldı.

Tepebaşı Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan GESİKOOP ile ilçede faaliyet gösteren sokak toplayıcıları aynı çatı altında birleşiyor.

Proje ile ilgili şu bilgiler veriliyor:

“Kooperatif ile imzalanan protokol kapsamında, herhangi bir statüleri olmadan ağır ve zorlu koşullarda ekmeklerini sokaktan çıkaran sokak toplayıcıları, tek bir çatı altında birleşecek. Böylelikle kayıt dışı ve risk altında çalışan, toplum tarafından dışlanan sokak toplayıcıları, Tepebaşı Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan GESİKOOP (Tepebaşı Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi) ile statüye, güvenceye, temsil edilme hakkına ve daha iyi çalışma şartlarına kavuşacak. Böylelikle tüm toplayıcılar, sosyal işletme kooperatifi ile toplumun benimsediği, saygı duyduğu, sıfır atık yönetim sistemine entegre olmuş şekilde çalışabilecek.

Böylelikle statü kazanan toplayıcılar, ağır ve zorlu çalışma koşullarından, koronavirüs, hepatit, kronik bronşit, astım, verem, genel iskelet yapısının bozulması gibi mesleki hastalıklardan da korunmuş olacak. Toplanan atıklar ise kayıt dışı olmaktan çıkarak, veri olarak sisteme dahil edilecek.”

Konula ilgili Başkan Ahmet Ataç’ın da söyledikleri oldukça dikkat çekici. Ataç, “2012 yılı itibariyle de bütün mahallelerimizden geri dönüşüm atıklarını toplamayı sürdürüyoruz. GESİKOOP bünyesindeki sokak toplayıcılarımız da hali hazırda sağlıklı şekilde işleyen sistemimize entegre olacak. Toplayıcılarımız, ilçemizdeki düzenli toplamanın dışında kalan ve zamansız çıkarılan atıkları sisteme dahil edecek. Tüm bu süreç göz önüne alındığında; bu modelin pek çok soruna çözüm olacağını ve çalışma koşullarını iyileştireceğini düşünüyoruz. Hatta sokak toplayıcılarını da benimseyen bu atık yönetim sistemi, Türkiye için rol model olabilir” diyor.

Bu tür sosyo-ekonomik ve toplumu doğrudan ilgilendiren projelerin daha insanca bir yaşan ve sonrasında toplum fikri için önemi elbette tartışma götürmez. Bu anlamda bakıldığında bir belediye ürettiği bu proje ile kendisinden beklenenin ötesine geçmeyi başararak gerçekten de rol model olmuştur.

Ne diyelim Başkan Ataç’a da bu yakışırdı…


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Reyna Premium