ANA SAYFA > Yazarlar > Yusuf Emrah Durmaz > “Bu bir başarı hikayesidir”

“Bu bir başarı hikayesidir”

Yusuf EmrahDurmaz
Sosyal Medya :
14 Mayıs 2020, Perşembe 09:43

Ülkenin ihtiyaç duyduğu enerjinin çoğu maalesef ithal ediliyor. Ülke içinde de enerji üretmek için çeşitli yollara başvuruluyor. HES’ler, barajlar, termik santraller kuruluyor, mevcut olanlarında kapasitelerinin arttırılması için çeşitli çalışmalar, girişimler oluyor.
Bu enerji ihtiyacının giderilmesi için Eskişehir’e de yeni bir termik santral kurulması planlandı. Bu konu kamuoyuna sunuldu, vatandaş detayları öğrendi ve daha sonra şehirde büyük bir tartışma başladı. Doğal olarak enerji ihtiyacına katkı sunacağını, termik santralin yeni teknolojik filtrelerle donatılacağını, çevreye zarar vermeyeceğini düşünenler bu yatırıma sahip çıkarken, teknolojik filtreler olsa bile Eskişehir’in havasının bozulacağını, santralin çevreyi kirleteceğini düşünenler de karşı çıktı.
Alpu’da geniş kömür madenlerinin yanına, ovadaki verimli arazilere kurulması planlanan santrale karşı davalar da açıldı. Birkaç yıllık uğraşların sonunda gelinen noktada Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (DİDDK) iptal kararı verdi.
Santralin yapılmasına karşı CHP’li belediyeler de mücadele etti. Bu mücadeleye destek veren Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da önceki gün belediye meclis salonunda CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü ile Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ve basın çalışanları ile Danıştay’ın iptal kararını değerlendirdi. Ataç verilen mücadeleyi anlattı ve bu mücadeleyi “Bu bir başarı hikayesidir” cümlesiyle özetledi.
Başkan Ataç, “Santral kapsamında çıkarılacak kömür bin 700 kalori civarında. Yani çok kalitesiz ve duman, kül anlamında çok sağlıksız olacak. Kömürlü termik santralin de çevresindeki 25 kilometrekarelik dairesel alanı etkileyeceğini biliyoruz. Bitki yapısı, hayvancılık, yeraltı suyu kullanımı, atıkların çevreyi tahrip etmesi, hava kirliliği, kanser vakalarının artışı gibi hususları çok net biliyoruz. Biz de o dönemde bilgilendirmek amacı ile mühendislerimiz ile birlikte çevre köylerimizi dolaşarak toplantılar düzenledik ve herkesin büyük katkıları oldu.
Alpu Ovası’na çok yakın olan Beyaz Altın, lületaşının en çok çıkarıldığı yerlerden. Ayrıca çevredeki köyler ve mahallelerin bitkisel üretime katkısı 165 milyon TL. Hayvancılık ise yaklaşık 100 milyon TL değerinde. Beyaz Altın’a geri dönersek, buradan inanılmaz miktarda lületaşı çıkıyor. Lületaşının yaklaşık 5 bin yıllık bir tarihi var. Yabancıların Türkiye’ye gelip almak istedikleri eşyaların içerisinde 4’üncü sırada yer alıyordu bundan yapılan eşyalar. ‘2017 yılında bir rakam verildi. 1 milyon 600 adet pamuklu taştan, lületaşının kıymetlileridir bu pamuklu taş, pipo ihraç edilmiş. Yani işlenmiş lületaşıyla yapılan bu pipoların tanesine 100 dolar fiyat biçiliyorsa, burada 16 milyon dolarlık bir ihracat söz konusu. Eğer termik santral yapılsaydı, o lületaşı depolarının hepsi kül haline gelecekti” dedi.
Sonuç olarak temiz havası ve çevresiyle Eskişehir’in bu mücadeleyi kazanmasının etkilerini belki fark edemeyeceğiz ancak çevreyi koruduğumuz her an daha yaşanılabilir bir dünya yarattığımız bilincine sahip olmamız gerekiyor.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Reyna Premium