ANA SAYFA > Yazarlar > Yusuf Emrah Durmaz > İki taraf da üzerine düşeni yapıyor

İki taraf da üzerine düşeni yapıyor

Yusuf EmrahDurmaz
Sosyal Medya :
02 Temmuz 2020, Perşembe 10:41

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un göreve geldikten sonra giriştiği Hamamyolu Projesi, çok eleştirilmişti. O dönem AK Partililer bu konuyla ilgili çok fazla şey söyledi. Kesilen ağaçlardan tahrip edilen yeşil alanlara, estetiği kaybolan bir yapıya dönüştüğü, betonlaştığı yönünde çok fazla eleştiride bulundular.

Öte yandan projeyi beğenenler de oldu. Çeşitli ödüller alan proje sonrası Hamamyolu’nun modern bir görünüme kavuştuğunu belirtenler oldu. Eskişehirliler uğrak mekanı olan Hamamyolu yine her an doldu taştı…

Şimdilerde benzer bir tartışma daha yaşanıyor. Tartışmaya konu olan alan tarihi Odunpazarı Bölgesinin hemen girişinde bulunan Hicri Sezen Parkı.

AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar, geçtiğimiz hafta park ile ilgili çeşitli görseller paylaştı. Barkı bazı kısımlarındaki betonlaşmalara dikkat çekerek, “Hamamyolu” benzetmesi yaptı. Acar, konuyla ilgili, “Hicri Sezen Parkı'nda bir takım çalışmaların yapıldığı malumumuzdur. Özellikle pandemi sürecinde Odunpazarlı hemşerilerimiz evlerinde bu sürece destek olurken yapılmayan bu çalışmalar ne yazık ki vatandaşlarımızın normalleşme sürecine girdikleri bir dönemde başlamış ve Tarihi Odunpazarı Evleri bölgesine gelen yerli ve yabancı turistlerin dinlence mekânlarından birisi bertaraf edilmiş olmaktadır. Etrafı tamamen kapalı bir şekilde süren çalışmalar hakkında ufak bir inceleme yaptıktan sonra fark ettik ki, zamanlamanın da ötesinde bir hata ile karşı karşıyayız. Tıpkı Hamamyolu'nda olduğu gibi doğa ile iç içe ve tarihi dokusu olan bir alanı daha betonlaştırmaya çalışan Odunpazarı Belediyesi, hemşerilerimizin yeşillikler içerisinde eski kültürlerimizi korur nitelikte bir çay bahçesi motifini yaşayan Hicri Sezen Parkı'nı tabir caizse katletmek üzeredir. Tıpkı Hamamyolu bölgesinde olduğu gibi Hicri Sezen Parkı'nın da doğa ile olan ilişiği kesilmek istenmektedir. Odunpazarı Belediyesi bir an önce bu hatadan dönmeli, sorumlusu her kimse gereğini yerine getirmelidir” dedi.

Acar’ın eleştirileri, tıpkı Hamamyolu Projesi’nde olduğu gibi sertti. Uyarıların dikkate alınması isteniyordu.

Acar’a cevap mevkidaşı CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar'dan geldi. Biraz hiciv de barındıran cevapta Çınar, konuya, “AKP’nin çevre konusunda duyarlı davranması pek alışık olduğumuz bir yaklaşım değil” diye girdi. Çınar, “Sayın Ali Acar’a hassasiyetinden ötürü teşekkür ediyoruz. Kendisine Odunpazarı Belediyesi ve diğer CHP’li belediyelerimizin çalışmalarını yaparken var olan doğal güzellikleri koruduğunu hatta yeşil alanları fazlasıyla arttırdığını hatırlatmak isteriz. CHP yönetiminde Eskişehir eskisinden çok daha yeşil, çok daha ferah bir hale gelmiştir. Bu nedenle Sayın Acar’ın belediyelerimizden yana içi rahat olsun. Sayın Başkan’ın tıpkı Hicri Sezen parkında göstermiş olduğu yeşili ve doğayı koruma hassasiyetini Hükümetin yapmış olduğu projelerde de göstermesini bekliyoruz. Çünkü ne yazık ki kendisini şehrimize zehir saçacak olan termik santrale karşı çıkarken veya Kaymaz’a yapılacak olan siyanür havuzuna itiraz ederken göremedik… İlgili basın açıklamasında paylaşılan fotoğraf parkın kaldırım bölümü olmakla beraber gerekli çalışmalar bittikten sonra Hicri Sezen parkı hak ettiği güzel görüntüye kavuşacaktır” dedi.

Eskişehirlilerin uğrak alanlarından olan bu parkın gündem olması elbette önemli. Parkta yapılacak değişiklikler Eskişehirlileri ilgilendiren bir konu. Her iki tarafında bu konuda duyarlı olması, muhalefettekinin bir denetleyici gibi çalışması, eleştirileri ile konuyu takip ettiklerini belirtmesi de güzel.

Böylelikle projeyi uygulayan taraf da duyarlı davranacak, yeşil alan korunacaktır. Bu tür tartışmalar şehrin dinamiği için gerekli. İki taraf da üzerine düşeni yapıyor. Tebrikler…


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Reyna Premium