ANA SAYFA > Yazarlar > Yusuf Emrah Durmaz > İnternet hızın kaç megabit!

İnternet hızın kaç megabit!

Yusuf EmrahDurmaz
Sosyal Medya :
24 Ekim 2020, Cumartesi 09:46

Şu sıralar internette bir araştırmanın sonucu dolaşıyor. Ülke bazlı yapılan bir araştırma. Araştırmanın konusu da ülkelerin internet hızları. 
Malum pandemi sürecinde internet bağlantı hızlarının önemi bir kez daha anlaşıldı. Çünkü bir çok kurum, kurulu, şirket hatta okullar bile online olarak devam etmek zorunda kaldı. Bunun anlamı nedir? Doğru bir video konferans kurabilmek için bu internet hızı neden teknoloji ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.
Uzaktan eğitim sisteminde de yapılan video konferanslara katılan bir kişi karşı taraftan video ve ses verilerini hızlı bir şekilde indirirken aynı şekilde kendi video ve ses görüntülerini de aktarmak zorundadır. İnternet indirme hızınız kadar yükleme hızınız da bu sistemde son derece önemlidir. 
Araştırmaya göre 207 ülkenin yer aldığı ve en yüksek internet hızına sahip ülkeler sıralanmış. Bu araştırmada benim söylediğim yükleme hızı değil de indirme hızları dikkate alınmış. Birincilik tahmin ettiğiniz gibi internetin doğduğu yer olan ABD değil. ABD’yi hemen söyleyeyim, listede 15. sırada. Birincilik 85.02 mb indirme hızıyla Tayvan’ın. Tayvan'ın sahip olduğu indirme hızıyla yüksek çözünürlükteki bir filmi 8 saniyede indirebildiği belirtiliyor. Yani çok yüksek ses ve görüntü iletimi demek oluyor ki bizlerin genellikle bağlanamama, görüntü ve sesin kopuk kopuk gelmesi gibi sorunların orada yaşanmadığını da gösteriyor. 
Tayvan'ı indirme hızı ile takip eden diğer ülkeler de 70,86 mb ile Singapur, 67,46 mb ile Jersey, 55.18 mb ile de İsveç, 49.19 mb ile Danimarka, 42.77 mb ile Japonya, 41.69 mb ile Lüksemburg, 40.21 mb ile Hollanda, 38.85 mb ile İsviçre, 38.73 mb ile de San Marino ilk on içerisinde yer alıyor. İnternet hızında geride kalan ülke ise 0.38 mb hızla Yemen olarak kayıtlara geçti. ABD listenin 15. sırasında yer edinirken, Birleşik Krallık ise 34 sırada imiş. 
Gel gelelim ülkemize. Maalesef 10. sıradayız. Ortalama indirme hızımız 5.27 megabit. Bu da güncel durama göre standar bir ADSL bağlantısında vaat edilen 16 megabitin bile çok çok altında. Yıllardır internet kullanan biri olarak zaman zaman hız testleri de yaptığım oldu. Henüz ülkemizde hiç de yaygın olmayan fiberi bir kenara bırakırsak ADSL bağlantısı ile görebileceğiniz en yüksek indirme hızı da 5 megabiti kolay kolay geçemez. 
Uzaktan eğitim için kurulan EBA’da işte bu hız nedeniyle takılmalar yaşandı. Bir de işin internet trafik boyutu var tabii. O ayrı bir konu. Trafik konusu EBA kurulurken nasıl bir beklenti ile yapıldı bilemiyorum. Trafik kısaca, bir internet sitesine aynı anda ne kadar kişinin girebileceğini, bağlanıp o sitede işlem yapabileceğini belirtir. EBA’da parçalı eğitim yapılması, sınıf saatlerinde farklılık da bu trafiği azaltmak için yapıldı. Ancak, görünen o ki hem internet hızı hem de trafik bu iş için yetersiz kaldı. 
Başlardaki bocalama tecrübe ile şimdilerde biraz daha aşılmış durumda. 
Bir de yükleme hızı var ki, bu araştırma o hız üzerinden yapılsaydı, çok daha gerilerde olurduk. Çünkü standart bağlantıda, 0.64 megabitlik bir yükleme hızının üzerine çıkmanız çok zor. İnternet sağlayıcıları trafiği kontrol altında tutmak için bu upload hızını maalesef sınırlıyor. Fiber bağlantılarda 5 megabitleri görebiliyorsunuz. Ancak fiber kent merkezlerinde bile yaygın değil. 
O yüzden internette alacağımız yol çok fazla. Biraz dağınık bir konu. Umarım yenileme yatırımları bir an önce tamamlanır da biz de listede yükseliriz…


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Turktelekom özelleştirildikten sonra arap firması bankalardan kredi çekti. Kendi yatırımını kurtardı çekti gitti. Şuanda hisseler bankalara devredilmi Turktelekom özelleştirildikten sonra arap firması bankalardan kredi çekti. Kendi yatırımını kurtardı çekti gitti. Şuanda hisseler bankalara devredilmi 02.11.2020

Turktelekom özelleştirildikten sonra arap firması bankalardan kredi çekti. Kendi yatırımını kurtardı çekti gitti. Şuanda hisseler bankalara devredilmiş durumda. Turkcell superonline ise Türkiye Varlık Fonu na devredildi. Elde ettiği kar şuanda devlet hazinesine gidiyor. Bunun dışında fiber altyapı için birçok sıkıntılı prosedür mevcut. Her belediye kafasına göre kazı izni için para ister,oda yetmez her 1 metre için kira parası ister, bakanlıktan ayrı izin alınması gerekir vs vs. Sözün özü 20 yıl geçti aradan yatırımların neden yetersiz olduğu ortada. 50 yıl daha geçse bu engeller devam ettikçe 1 arpa boyu yol alamayız fiber altyapısında.

yükleniyor

Haber Arşivi