ANA SAYFA > Yazarlar > Yusuf Emrah Durmaz > Şehir için eğitim için doğru yolu bulmamız şart!

Şehir için eğitim için doğru yolu bulmamız şart!

Yusuf EmrahDurmaz
Sosyal Medya :
18 Ağustos 2021, Çarşamba 10:47

Türkiye’de ilk korona virüs vakasının resmi olarak açıklandığı tarih 11 Mart 2020 olarak biliniyor. O günden bu yana yaklaşık 1 yıl 5 ay geçmiş. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zorlu bir süreç geçirdik geçirmeye de devam ediyoruz. Konunun sağlık kısmı elbette en önemli kısım. Maalesef sevdiklerimizi kaybettik, acı hatıralarla dolu zaman geçirdik. Aşının bulunmasıyla umutlandık… Ancak önemsemediğimiz önlemler ve aşı karşıtlığı nedeniyle ölümler maalesef hala yaşanıyor.
İşin bir de ekonomik boyutu var. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada ülke ekonomileri ağır darbeler aldı. İthalat ihracat rakamları dipleri gördü. Her ülke deyim yerindeyse içe kapandı. Ülkemizde de sokağa çıkma yasakları, kapanmalar gibi sebeplerle esnaf da büyük yara aldı.
Eskişehir özelinde de çoğu esnaf karanlık günler geçirdi, biriken borçlar nedeniyle geçirmeye de devam ediyor.
Öğrencilerin hareketlendirdiği Eskişehir’de henüz yüz yüze eğitim ile ilgili bir karar açıklanmamış olsa da beklenti büyük.
Eskişehirli esnaf, dört gözle öğrencinin gelmesini bekliyor. Pandemi döneminde açık olduğu süreçte de müşteri bulmakta zorlanan esnafın tek umudu yeni dönemde öğrencilerin Eskişehir’de olması. Korona virüse karşı aşı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten esnaf öğrencilerin bu avantaj sayesinde şehre gelebilmesi umudunu taşıyor.
Konu ile ilgili dün ESGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Entok da bir açıklama ile üniversite rektörlerine çağrıda bulundu.
Entok, “Eskişehir ekonomisinin sacayağını hizmet sektörü oluşturmaktadır. Bu sebeple pandemi sürecinde Eskişehir ekonomisi pek çok şehirden daha fazla ve daha ağır yaralar almıştır. Kovid 19 ile mücadele kapsamında yüksek öğrenim kurumlarında eğitimin yüz yüze değil online olarak gerçekleşmesi sonucu, Üniversitelerimiz kapanmış ve yaklaşık 100 bin öğrencinin doğrudan içinde olduğu Eskişehir hizmet sektörü bu durumdan büyük yara almıştır” dedi.
Entok, şehrin ekonomisini, esnaf ve ailelerini yakından ilgilendiren yüz yüze eğitim ile ilgili üniversite senatolarının kapalı ortamda karar almamasını, şehre de danışmasını istiyor.
Entok, “YÖK tarafından Üniversitelerin yüz yüze eğitime hazırlandığı açıklanmış olsa dahi yüz yüz eğitimle ilgili karar inisiyatifin Üniversite yönetimlerine bırakılacak olması kafalardaki soru işaretlerini gidermemiştir. Bizler şehrimizde faaliyet gösteren Anadolu , Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi yönetimlerimize sık sık dile getirdiğimiz çağrımızı bir kez daha yinelemek istiyoruz. Eskişehir’de sadece eğitim ve öğretim değil sosyal ve ekonomik hayatı doğrudan etkileyecek eğitim kararının şehrin tüm menfaatleri göz önüne alınarak verilmesini talep ediyoruz. Onbinlerce işyeri ve çalışanın, şehir ekonomisi ve yüz binlerce şehir insanını yakından ilgilendiren bu konuda nihai kararın sadece Üniversite senatoları tarafından değil, şehrin oda, STK ve esnaf temsilcilerinin de öncelikleri gözetilerek verilmesini istiyoruz” diyor.
Entok’un çağrısı, “önce sağlık” savı ile savuşturulamayacak kadar ciddi. Gerçekçi yaklaşmak, konuyu tüm yönleri ile ele almak elbette en doğrusu. Senatoların vereceği kararda şehrin dinamiklerini göz önünde bulunduracaklarını ummak en doğru beklenti.
Umarım şehir için, ülke için, eğitim için en doğru yolu buluruz…


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Haber Arşivi

Reyna Premium